We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear HDMI to VGA Active Adapter - Male to Female (HDMI Source)
SKU
26-0703
- ADAPTER
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: VGA Female (HD15F)
- Connector 3: USB Micro Socket (Power)
- Connector 4: 3.5mm Socket (Audio)
- Gold plated connectors
- Cable length: 245mm
- Colour: Black
- CABLE
- Connector 1: 3.5mm Male
- Connector 2: 3.5mm Male
- Cable length: 1m
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-0703 |
| EAN | 5035624024199 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI to VGA adapter allows you to upgrade your connectivity, designed to seamlessly convert digital HDMI signals into clear, sharp VGA output. Perfect for connecting modern HDMI enabled laptops, desktops, or media players to older VGA only monitors, projectors, or displays, this compact adapter ensures compatibility without sacrificing image quality.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.245 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear HDMI to VGA Active Adapter...
Login for pricing
|
New
Videk HDMI Plug to DVI Plug Gold Serie...
Login for pricing
|
Hot Product
Videk Mini DisplayPort v1.2 Plug to Di...
Login for pricing
|
Recommended
Videk Mini DisplayPort Plug to HDMI Pl...
Login for pricing
|
Videk Mini DisplayPort Plug to HDMI Pl...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct HDHDPORT-VGA-2M video ca...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0703
|
2411HQ-5
|
2409M-3
|
2414-1
|
2414-2
|
HDHDPORT-VGA-2M
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
DVI
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
HDMI
|
DisplayPort
|
HDMI
|
HDMI
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




