We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 5m HDMI V2.1 AOC 8K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-70508K
- Connector 1: HDMI Type A Male (Source)
- Connector 2: HDMI Type A Male (Display)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 5m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-70508K |
| EAN | 5035624048041 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI cables provide crystal clear audio and 8K @ 60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device. This cable is omni-directional, so you must ensure the source goes into your computer or dock and the display goes into your monitor or TV.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| HDMI version | 2.1 |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 7680 x 4320 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 52 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 52 mm |
| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 2 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 5m HDMI V2.1 AOC 8K UHD Co...
Login for pricing
|
Popular
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 15m, Sui...
Login for pricing
|
Hot Product
Kramer Electronics HDMI/HDMI, 7.6m HDM...
Login for pricing
|
New
Kramer Electronics HDMI/HDMI, 10.7m HD...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 7m High Speed HDMI Cable...
Login for pricing
|
Videk HDMI Plug to HDMI Plug Gold Seri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-70508K
|
308434
|
C-HM/HM/PRO-25
|
C-HM/HM/PRO-35
|
HDMM7M
|
2410HQ-15
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Manhattan
|
Kramer Electronics
|
Kramer Electronics
|
StarTech.com
|
Videk
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|




