We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 5m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors + Ferrite Cores
SKU
26-70504K
Login for pricing
In Stock
5m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors + Ferrite Cores
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: HDMI Type A Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 5m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-70504K |
| EAN | 5035624022768 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI cables provide crystal clear audio and 4K @ 60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Ferrite bead | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Unidirectional | No |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 350 g |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 315 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screwdriver included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 315 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging composition | |
| Biodegradable package | Yes |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 5m HDMI V2.0 4K UHD Connec...
Login for pricing
|
Videk HDMI Plug to HDMI Socket Swivel...
Login for pricing
|
New
Videk HDMI to HDMI Pro Series Audio/ V...
Login for pricing
|
Recommended
Videk HDMI to Micro D HDMI Audio/ Vide...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct HDMI 5 m HDMI cable HDMI...
Login for pricing
|
Hot Product
Videk HDMI to HDMI Pro Series Audio/ V...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-70504K
|
2410SA
|
2410HQF-3
|
2418-0.5
|
99HDHS-405
|
2410HQF-2
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Cables Direct
|
Videk
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|
N/A
|




