We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 48 Port Patch Panel (CAT6) IDC Punch Down 19 inch
SKU
90-0046
- Specification: CAT6
- Number of ports: 48
- Termination style: IDC punchdown
- IDC terminals: Feature phosphor bronze & nickel coating
- IDC terminals contact compatibility: 22 - 26AWG solid wires
- Port connection: RJ45 Male
- RJ45 socket minimum life: 750 insertions
- RJ45 socket: 50 Micron gold plated contact pins
- Cable management system: Cable tie
- Wiring specification: T568A & T568B
- Shielding: No
- Rack size: 19"
- Dimensions: 2U, 480 x 33 x 88mm (W x D x H)
- Operating temperature: 0oC - 70oC
- Storage temperature: -40oC - 85oC
- Colour: Black
| SKU | 90-0046 |
|---|---|
| EAN | 5035624022416 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our CAT6 patch panel is designed to manage and organise your network connections, featuring 48 ports on the front for easy access and the corresponding termination points on the back. It also features removable cards on the front of the panel for personalisation which allows you to connect cables from your PCs, printers and router without error. These are commonly used in data centres and telecommunications rooms to simplify network management.
| Network | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Gold |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6 |
| AWG wire size | 22/26 |
| Ports quantity | 48 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 2U |
| Cable management | Yes |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Thermoplastic polyester (PBT) |
| Product colour | Black |
| Cable connection | RJ45 Male |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -40 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 480 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 88 mm |
| Depth | 33 mm |
| Package weight | 82.5 g |
| Package width | 520 mm |
| Package height | 60 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of cable ties | 4 |
| Cable tie(s) included | Yes |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package weight | 82.5 g |
| Package type | Box |
| Package depth | 146 mm |
| Package width | 520 mm |
| Package height | 60 mm |
| Features | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 2U |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Thermoplastic polyester (PBT) |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Cable connection | RJ45 Male |
| Technical details | |
| Mounting | Rack mounting |
| Package type | Box |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Package width | 520 mm |
| Package height | 60 mm |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Thermoplastic polyester (PBT) |
| Cable connection | RJ45 Male |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
connektgear 48 Port Patch Panel (CAT6)...
Login for pricing
|
Videk 8 Way ST Loaded Box
Login for pricing
|
Videk 1u 48 Port Unloaded Keystone Uns...
Login for pricing
|
Bestseller
Digitus CAT 6, Class E Patch Panel
Login for pricing
|
New
Videk Cat5e UTP 2u 48 Port RJ45 Patch...
Login for pricing
|
Recommended
Videk Cat5e UTP 1u 24 Port RJ45 Patch...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90-0046
|
3518-8
|
5502A-48
|
DN-91624S
|
8603E
|
8602E
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Videk
|
Videk
|
Digitus
|
Videk
|
Videk
|
| Ports quantity |
48
|
N/A
|
N/A
|
24
|
48
|
24
|
| Mounting |
Rack mounting
|
N/A
|
N/A
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
| Rack capacity |
2U
|
N/A
|
N/A
|
1U
|
N/A
|
N/A
|





