We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m Mains Extension Hot Rated Power Cable - C14 Plug to C15 Socket
SKU
27-0327
- Connector 1: C14 IEC Male
- Connector 2: C15 IEC Female
- Rated 10 amps
- Cable: 1mm2
- Cable length: 3m
- Colour: Black
| SKU | 27-0327 |
|---|---|
| EAN | 5035624025684 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our C14 plug to C15 socket power cable is designed for connecting devices such as PCs, monitors, servers and printers. The C15 connector is similar to a standard C13 but features a high-temperature rating, making it suitable for devices that generate additional heat during operation. Featuring a C14 plug at one end and a C15 socket at the other, used to plug into a C16 connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 340 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 3m Mains Extension Hot Rat...
Login for pricing
|
New
Videk Euro Schuko 2 Pin Plug to IEC C1...
Login for pricing
|
Bestseller
Videk UK Mains Plug (13A Fuse) to IEC...
Login for pricing
|
Popular
Videk Swiss 3 Pin Plug to IEC C13 Sock...
Login for pricing
|
Videk Swiss 3 Pin Plug to C5 Socket Ca...
Login for pricing
|
Recommended
Origin Storage C7 (Figure of 8) to EU...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0327
|
2087-3
|
2098-4
|
2087S
|
2087SC
|
C-E-POWER-EU-FO8
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Origin Storage
|





