We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type C Male
SKU
26-2950
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type C Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 26-2950 |
| EAN | 5035624024700 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type A to Type C cable provides reliable connectivity and convenient extended reach for everyday charging and data transfer. Designed with a durable outer jacket and sturdy moulded connectors, it ensures consistent performance for phones, tablets and power banks. The USB 2 technology supports data transfer speeds up to 480Mbps. Perfect for home, office, and travel use where extra cable length is essential.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Reversible connectors | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 100 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Cable colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
Login for pricing
|
New
Videk USB A Plug to A Socket Passive E...
Login for pricing
|
Recommended
Videk USB 3.0 High Speed Type A Plug t...
Login for pricing
|
Hot Product
Videk USB 2.0 A to B Cable Black 3Mtr
Login for pricing
|
Videk USB 2.0 A to B Cable Black 5Mtr
Login for pricing
|
Popular
Videk USB A Plug to A Socket Passive E...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2950
|
2490-3BK
|
2490A-1
|
2585NL-3BK
|
2585NL-5BK
|
2490BK
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|



