We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 1m DisplayPort to HDMI Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-6210
- Connector 1: DisplayPort Male (source)
- Connector 2: HDMI Type A Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 1m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-6210 |
| EAN | 5035624049062 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort to HDMI cable allows you to connect from your DP source device to your HDMI display device. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 1m DisplayPort to HDMI Con...
Login for pricing
|
Cables Direct HDMINIDP-HDMI video cabl...
Login for pricing
|
New
Videk HDMI Plug to DVI Plug Gold Serie...
Login for pricing
|
Popular
Videk HDMI Plug to DVI Plug Gold Serie...
Login for pricing
|
Hot Product
connektgear DisplayPort to VGA Active...
Login for pricing
|
Recommended
connektgear DisplayPort to DVI-I Activ...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6210
|
HDMINIDP-HDMI
|
2411HQ-2
|
2411HQ-3
|
26-0700
|
26-0701
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Videk
|
Videk
|
connektgear
|
connektgear
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
HDMI
|
DVI
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI
|
DVI
|
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-I
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|




