We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 1.8m USB 3.1 Connector Cable Type C Male to Type C Male 5Gbps
SKU
26-2958
- Connector 1: Type C Male
- Connector 2: Type C Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 1.8m
- Colour: Black
| Cable length | 1.8 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 26-2958 |
| EAN | 5035624024939 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 3.1 Type C connector cable is engineered for maximum speed, power, and reliability. Delivering 10Gbps data transfer, this cable supports high resolution displays, rapid file transfers, docking stations, and other advanced USB 3.1 or thunderbolt compatible devices. With support for 100W power delivery (20V/5A), it provides exceptional charging capability ideal for laptops, tablets, mobile devices, and professional workstations.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Cable diameter | 5.25 mm |
| Input current (max) | 3 A |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Input current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5.25 mm |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 100 g |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 6 kg |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 1.8m USB 3.1 Connector Cab...
Login for pricing
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
Login for pricing
|
New
Datalogic 8-0754-12 USB cable 2 m USB...
Login for pricing
|
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 2m (6 ft) Certified Super...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2958
|
90A052065
|
8-0754-12
|
519779
|
USB3SEXT5DSK
|
USB3CAB2M
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB C
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





