We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 1.8m UK Mains Power Cable - UK Plug to C13 Socket
SKU
27-0110B
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: C13 IEC Female
- Plug: Fused at 5 amps
- Plug: Rated 13 amps
- Cable: 0.75mm2
- Cable length: 1.8m
- Colour: Black
| SKU | 27-0110B |
|---|---|
| EAN | 5035624023178 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our UK mains to C13 power cable is designed for connecting devices such as PCs, monitors, servers and printers directly to a UK mains socket. Featuring a UK plug at one end and a C13 socket at the other, it is built to plug into a C14 connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 253.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 253.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 1.8m UK Mains Power Cable...
Login for pricing
|
Hot Product
Videk Swiss 3 Pin Plug to IEC C13 Sock...
Login for pricing
|
Videk Danish 3 Pin Plug to IEC C13 Soc...
Login for pricing
|
Recommended
Videk Italian 3 Pin Plug to IEC C13 So...
Login for pricing
|
New
Videk IEC LOCK (C13) F to IEC (C14) M...
Login for pricing
|
Popular
Videk UK Mains Plug to C5 Socket Power...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0110B
|
2087S
|
2087D
|
2087I
|
2097L-0.5BK
|
2099C-1
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|





