We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Conceptronic HUBBIES 4-Port USB 3.0/2.0 Hub, 90cm cable
SKU
HUBBIES10B
- Add 1 x USB 3.0 port and 3 x USB 2.0 ports to your PC/notebook
- USB 3.0 SuperSpeed (5Gb/s)
- Features a 90cm cable for extended reach
- USB-DC power cable included for use with any USB charger
- Simple Plug and Play installation
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | HUBBIES10B |
| EAN | 4015867226711 |
| Manufacturer | Conceptronic |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This 4 ports USB 3.0/2.0 hub makes it possible to expand your netbook, notebook or PC with 4 extra ports with only using one free USB port! You can easily add up to 4 USB devices or gadgets to your netbook, notebook or PC.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Hub interfaces | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.9 m |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.7 kg |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case height | 380 mm |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Wireless charging | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 89 g |
| Width | 87 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 15 mm |
| Package weight | 56 g |
| Package width | 107 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package height | 175 mm |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 56 g |
| Package width | 107 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package height | 175 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.7 kg |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case height | 380 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Cable length | 0.9 m |