We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco CW9179F wireless access point White Power over Ethernet (PoE)
SKU
CW9179F
| SKU | CW9179F |
|---|---|
| EAN | 0889728662420 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco Wireless CW9179F is the industry’s first enterprise-grade, Wi-Fi 7 certified high-density access point, made specifically for connecting large public venues. Connect every corner with this convertible indoor-outdoor unit, suitable for stadiums, arenas, festivals, airports, and anywhere where your audience needs reliable and high-performing connectivity. The CW9179F packs a lot of flexibility in an all-in-one integrated unit with software configurable beam patterns and coverage where you need it.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11be, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11be, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11be, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Spatial streams | 4 |
| Security | |
| Security algorithms | WPA3, WPA2, SHA-256, OWE, AES-GCMP, EAP-TLS, EAP-TTLS, EAP-PEAP, EAP-FAST |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal & external |
| Antenna gain level (max) | 12 dBi |
| Software | |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 475 mm |
| Depth | 330 mm |
| Weight | 4.54 kg |
| Height | 73 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |