We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco CVR-QSFP-SFP10G-RF network media converter 40000 Mbit/s Metallic, Black
SKU
CVR-QSFP-SFP10G-RF
| SKU | CVR-QSFP-SFP10G-RF |
|---|---|
| EAN | 0882658967177 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco QSFP to SFP or SFP+ Adapter (QSA) Module offers 10 Gigabit Ethernet and 1 Gigabit Ethernet connectivity for Quad Small Form-Factor Pluggable (QSFP)-only platforms. It allows smooth and cost-effective migration to 40 Gigabit Ethernet by providing an option to use lower-speed Small Form-Factor Pluggable (SFP) or Enhanced Small Form-Factor Pluggable (SFP+) modules in empty QSFP ports or when the other end of the network is running at lower speeds.
| Network | |
|---|---|
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | QSFP+, SFP+ |
| Features | |
| Product colour | Metallic, Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Fiber optic connector | QSFP+, SFP+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 18.4 mm |
| Depth | 78 mm |
| Weight | 100 g |
| Height | 13.5 mm |
| Technical details | |
| Internal | No |
| Design | |
| Product colour | Metallic, Black |
| Internal | No |
| Colour | |
| Product colour | Metallic, Black |