We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief K2W220B monitor mount / stand 76.2 cm (30") Black
SKU
K2W220B
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | K2W220B |
| EAN | 0841872160726 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | In Stock |
The enhanced Kontour™ K2W Wall Mount Articulating Arms are great solutions for the office, healthcare facilities, or public spaces. The K2W mounts provide unlimited manual height adjustment on the Pole for optimal ergonomic positioning for any application.
Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size compatibility | 25.4 cm (10") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Maximum screen size compatibility | 76.2 cm (30") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 6 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 6 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Chief K2W220B monitor mount / stand 76...
Login for pricing
|
Hot Product
Ergotron DS Series DS100 Quad Monitor...
Login for pricing
|
Recommended
Ergotron DS Series DS100 Dual Monitor...
Login for pricing
|
Popular
Ergotron 200 Series Wall Mount Arm, 2...
Login for pricing
|
Bestseller
Ergotron LX Series Dual Stacking Arm 6...
Login for pricing
|
Ergotron LX Series LX HD Sit-Stand 116...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K2W220B
|
33-324-200
|
33-322-200
|
45-234-200
|
45-248-026
|
45-384-026
|
| Manufacturer |
Chief
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
| Number of displays supported |
2 to 3
|
4 to 5
|
2 to 3
|
N/A
|
2 to 3
|
1 to 2
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Aluminium
|
| Mounting type |
Wall
|
Desk
|
Desk
|
Wall
|
Desk
|
Desk
|





