We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct CDL-023 USB cable USB 2.0 3 m USB A Black
SKU
CDL-023
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | CDL-023 |
| EAN | 5055781209536 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | In Stock |
The CDL-023 is a USB 2.0 extension cable which increases the length of a USB cable by 3 metres.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Female |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Package weight | 84 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 84 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cables Direct CDL-023 USB cable USB 2....
Login for pricing
|
New
Videk USB A Plug to A Socket Passive E...
Login for pricing
|
Bestseller
Videk USB 2.0 A to B Cable Black 2Mtr
Login for pricing
|
Popular
Videk USB A Plug to A Socket Passive E...
Login for pricing
|
Hot Product
Videk USB 2.0 A to B Cable Black 1Mtr
Login for pricing
|
Videk USB 2.0 A to B Cable Black 3Mtr
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CDL-023
|
2490-1BK
|
2585NL-BK
|
2490-0.5BK
|
2585NL-1BK
|
2585NL-3BK
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
Mini-USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
N/A
|
USB B
|
USB A
|
USB B
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|



