AA-100USB-C-BTI
Login for pricing
In Stock
100W USB-C Car charger with self adjusting output voltage for all USB-C powered devices up to 100W
  • Fully compatible with specified laptops
  • Post-Sales technical support available
  • Genuine OEM Parts
More Information
SKU AA-100USB-C-BTI
EAN 5059902002198
Manufacturer BTI
Availability In Stock
Features
Input voltage100-240 V
Output power100 W
Output voltage12 V
Power supply typeIndoor
PurposeUniversal
Power current typeAC-to-DC
Product colourBlack
Input frequency50/60 Hz
Power
Input voltage100-240 V
Output power100 W
Output voltage12 V
Performance
Power supply typeIndoor
PurposeUniversal
Power current typeAC-to-DC
Design
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-10 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-25 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Weight & dimensions
Weight218 g
Width51.5 mm
Depth127.5 mm
Height32 mm
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product BTI 100W USB-C Car charger with self adjusting output voltage for all USB-C powered devices up to 100W
Bestseller
BTI 100W USB-C Car charger with self a... Login for pricing
HP AC 65W power adapter/inverter Indoor Black HP AC 65W power adapter/inverter Indoo... Login for pricing
Origin Storage AC Adapter (130W) For Latitude E Series
Hot Product
Origin Storage AC Adapter (130W) For L... Login for pricing