WCA013MY1MWH-B6
Login for pricing
In Stock
Compact USB-C Wall Charger 45W + USB-C Cable
  • Compact size makes it great for travel
  • Up to 45W of fast charging for one device
  • USB-C PD 3.1 certification ensures the product is safe, compliant and meets required specs
  • Product made with recycled plastic*
  • 100% plastic-free packaging
  • 2-year warranty
  • 60W USB-C to USB-C cable included
More Information
SKU WCA013MY1MWH-B6
EAN 0745883911011
Manufacturer Belkin
Availability In Stock
Performance
Charger typeIndoor
Power source typeAC, USB
CompatibilityiPad mini 6th Gen iPad Pro (11") 3rd Gen iPad Pro (12.9") 5th Gen MacBook Air M2 (2022) Macbook Pro M3 14" Chromebook Dell XPS 13" Google Pixelbook iPhone 16 iPhone 16 Plus iPhone 16 Pro iPhone 16 Pro Max iPhone 16e iPhone 15 iPhone 15 Pro iPhone 15 Plus iPhone 15 Pro Max iPhone 14 iPhone 14 Pro iPhone 14 Plus iPhone 14 Pro Max iPhone 13 iPhone 13 mini iPhone 13 Pro iPhone 13 Pro Max iPhone 12 iPhone 12 mini iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro Max Nintendo Switch 2 Nintendo Switch Galaxy S21 5G Galaxy S21+ 5G Galaxy S21 Ultra 5G Galaxy S22 5G Galaxy S22+ 5G Galaxy S22 Ultra 5G Galaxy S23 Galaxy S23 Plus Galaxy S23 Ultra Galaxy S24 Galaxy S24+ Galaxy S24 Ultra Galaxy S25 Galaxy S25+ Galaxy S25 Ultra Google Pixel 10 Google Pixel 10 Pro Google Pixel 10 Pro Fold Google Pixel 10 Pro XL
Fast chargingYes
Fast charging technologyPower Delivery 3.1
USB Type-C ports quantity1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Wireless chargingNo
USB Power Delivery revision3.1
USB Power Delivery up to45 W
Number of simultaneously connected devices (max)1
Design
Product colourWhite
Cable length1 m
Housing materialPlastic
Technical details
Cables includedUSB Type-C to USB Type-C
Charger typeIndoor
Power source typeAC, USB
Ports & interfaces
Cable length1 m
Weight & dimensions
Width33.5 mm
Depth33.5 mm
Height34.5 mm
Packaging data
Packaging content
Colour
Product colourWhite
Other features