APC Back-UPS, 500VA/300W Floor/Wall Mount, 230V, 8x UNEL outlets, USB Type A Port, User Replaceable Battery
SKU
BE500G2-IT
Login for pricing
In Stock
Back-UPS, 500VA/300W Floor/Wall Mount, 230V, 8x UNEL outlets, USB Type A Port, User Replaceable Battery
More Information
Output power capacity 0.5 kVA
Product colour Black
Output power 300 W
Form factor Desktop
SKU BE500G2-IT
EAN 0731304738251
Manufacturer APC
Availability In Stock
Power
Output power300 W
Input operation voltage (min)180 V
Input operation voltage (max)266 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)230 V
Surge energy rating310 J
Maximum current10 A
Efficiency80%
Output power capacity0.5 kVA
Performance
UPS topologyStandby (Offline)
WaveformStepwise
Response time6 ms
Surge protectionYes
Noise level45 dB
Features
UPS topologyStandby (Offline)
WaveformStepwise
Response time6 ms
Output power300 W
Surge energy rating310 J
Maximum current10 A
Efficiency80%
Surge protectionYes
Noise level45 dB
Input frequency47/63 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
USB 2.0 ports quantity1
USB port typeUSB Type-A
Battery
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologyLead-Acid
Battery recharge time6 h
Design
Form factorDesktop
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Non-operating altitude0 - 4572 m
Technical details
Suitable for use in country/locationItaly
Warranty period2 year(s)
Compliance certificatesCE, EAC
Certificates
Compliance certificatesCE, EAC
Weight & dimensions
Package width441 mm
Package depth186 mm
Package height190 mm
Weight3.9 kg
Width130 mm
Package weight4.1 kg
Height120 mm
Depth365 mm
Packaging data
Package width441 mm
Package depth186 mm
Package height190 mm
Package weight4.1 kg
Logistics data
Warranty period2 year(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Back-UPS, 500VA/300W Floor/Wall Mount, 230V, 8x UNEL outlets, USB Type A Port, User Replaceable Battery APC Back-UPS, 500VA/300W Floor/Wall Mo... Login for pricing
APC Back-UPS, 500VA/300W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery APC Back-UPS, 500VA/300W, Tower, 230V,... Login for pricing