ULQC10W-SLV
| SKU | ULQC10W-SLV |
|---|---|
| EAN | 9350784019752 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The ALOGIC Ultra Wireless Charging Pad 10W is an efficient, portable and safe charger for your Qi-enabled devices such as your Apple or Samsung smartphone. The charger is equipped with Qi technology to allow fast charging for your device at an optimal and safe speed. Use the charging pad with an adapter that is equipped with Quick Charge 2.0 to activate Fast Charging. Remove the Clutter Designed for Qi enabled devices, the Ultra Wireless Charging Pad removes the need for additional cables and creates a clean and sleek setup. Equipped with Fast Charge To maximise charging speed and save you time, the Ultra Wireless Charging Pad is equipped with up to 10W Fast Wireless Charging¹ making the most of the latest Qi standards. ¹Quick Charge 2.0 wall adapter is required to activate Fast Charging LED Indicators Featuring LED lights to indicate the current charging connection, the charger will display a soft white LED light when it powers on. A blinking blue LED light will appear once your Qi-enabled device has been placed correctly on the mat and is successfully charging, a solid blue LED will indicate the device has been fully charged. If the Wireless Charging Pad detects a foreign on the wireless charging area or if your device is over-heating, the LED will flash red in warning. Certified Safe – meets and exceeds all safety standards Charge your device with peace of mind, knowing that the ALOGIC Wireless Charging Pad is certified to meet and exceed all local and international regulatory standards. The device has gone through rigorous testing to ensure safety interoperability and energy efficiency, earning its Qi-certification.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | USB |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Silver |
| Power | |
| Output current | 2000 mA |
| Maximum power | 10 W |
| Input voltage | 5 - 9 V |
| Technical details | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Charger type | Indoor |
| Power source type | USB |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 87 mm |
| Depth | 87 mm |
| Height | 7.2 mm |