WCM3X67-SGR
Login for pricing
In Stock
3X67 Rapid Power 67W Multi-Country GaN Charger
  • Includes carry case, US/EU/UK/ANZ travel plugs and braided USB-C cable
  • Compact, Travel Friendly Charger
  • Fast Charging for Three Devices
  • 2 USB-C Ports & 1 USB-A
More Information
Charger type Indoor
SKU WCM3X67-SGR
EAN 9350784025920
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Thankfully, you brought your 3X67 Rapid Power GaN Charger.
Its next-generation Gallium Nitride (GaN) semiconductor allows it to deliver a total of 67W rapid charging for three devices simultaneously, while weighing just 110g.
You won’t miss a thing.
Travel made easy
Works with almost everything
USB PD (Power Delivery) technology ensures it delivers the quickest charging that’s safe for your devices, no matter what you have connected and with 67W, the Rapid Power Charger is more than capable of powering your MacBook Air during use and while super-fast charging your Samsung phone.
Performance
Plug and PlayYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Charger typeIndoor
Charger compatibilityLaptop, Smartphone, Tablet
Power source typeAC
CompatibilityApple MacBook Air Apple MacBook Pro 13” Apple iPhone* Apple iPad* / iPad Air / Pro / Mini Most mobile phones and tablets Windows and Chromebook notebooks that can operate from 67W USB PD power supplies
Fast chargingYes
USB Type-C ports quantity2
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery up to67 W
Design
Plug and PlayYes
International Protection (IP) codeIP67
Product colourGrey
Gallium nitride (GaN) transistorsYes
Power
Port 2 output current3 A
Port 1 output current3.35 A
Input current1.5 A
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
AC adapter output current3.35 A
Maximum output voltage20 V
Minimum output voltage5 V
AC adapter power67 W
Output current (5V)3 A
Output current (9V)3 A
Output current (12V)3 A
Technical details
Package typeBox
Cables includedUSB Type-C
Power source typeAC
AC adapter includedYes
Weight & dimensions
Width53 mm
Depth30 mm
Height56 mm
Weight110 g
Packaging data
Included power plug typesAU, EU, UK, US
Package typeBox
Cables includedUSB Type-C
Quantity per pack1 pc(s)
Storage bagYes
Packaging content
AC adapter includedYes
Colour
Product colourGrey
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product ALOGIC 3X67 Rapid Power 67W Multi-Country GaN Charger
New
ALOGIC 3X67 Rapid Power 67W Multi-Coun... Login for pricing