3M BP141W1B display privacy filter 35.8 cm (14.1") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
BP141W1B
Login for pricing
In Stock
14.1", 16:10, 304 x 190 mm
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 14.1 "
Type Frameless display privacy filter
SKU BP141W1B
EAN 0051144065394
Manufacturer 3M
Availability In Stock
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:10
Compatibilityfor 14.1in Laptop
Limits viewing angle60°
Blue light filterYes
Brand compatibilityUniversal
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Display types supportedLCD
Maximum screen size35.8 cm (14.1")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Display diagonal (metric)35.8 cm
Design
Suitable forLaptop
Ergonomics
Compatibilityfor 14.1in Laptop
Weight & dimensions
Height (imperial)19.1 cm (7.5")
Width (imperial)30.5 cm (12")
Width304 mm
Height190 mm
Display
Compatibilityfor 14.1in Laptop
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M BP141W1B display privacy filter 35.8 cm (14.1") Laptop Frameless display privacy filter 3M BP141W1B display privacy filter 35.... Login for pricing