We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhesive printer label
SKU
3007070
Login for pricing
Available for backorder
Polyester, 76x38mm, Thermal Transfer, Coated, Permanent Adhesive, 25mm Core
- Chemical Resistant
- High Durability
- High Heat
- Water Resistant
| SKU | 3007070 |
|---|---|
| EAN | 8596375018488 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
A pearl white topcoated polyester thermal transfer facestock with permanent acrylic adhesive. Ideal for thermal transfer applications that require outstanding print quality and unparalleled smear and scratch resistance. UL recognized for indoor and outdoor use when used with compatible Zebra Resin Ribbons. Recommended for use in a wide variety of applications, including shelf or scan-pallet labels, water-immersed labels, or labels in contact with moving parts.
| Features | |
|---|---|
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Polyester |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 3.8 cm |
| Core diameter | 2.54 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 12 |
| Labels per pack | 12 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 12 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Polyester |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |