We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 87447 printer label White Self-adhesive printer label
SKU
87447
Login for pricing
Available for backorder
Label, Paper, 57x32mm, Thermal Transfer, Z-PERFORM 1000T, Uncoated, Permanent Adhesive, 76mm Core
| SKU | 87447 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Available without the perforation between labels from ZipShip as part number 76173. Acceptable print quality and durability when used with Zebra 2300 and 2100 ribbons on recommended Zebra printers. Adhesive complies with European food regulations EC 1935/2004, EU 10/2011 and BfR Recommendation XIV for direct contact with dry and moist, non-fatty foodstuffs. Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier.. BPA and latex free. Printing Supplies
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 8.7 cm |
| Label height | 3.2 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 25 |
| Labels per roll | 4240 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |