We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 3016097-T printer label White Self-adhesive printer label
SKU
3016097-T
Login for pricing
Available for backorder
LABEL, POLYESTER, 68X165MM, THERMAL TRANSFER, Z-ULTIMATE 3000T WHITE , COATED, PERMANENT ADHESIVE, 76MM CORE, EAZIPRICE
| SKU | 3016097-T |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Thermal transfer, gloss polyester label with a high-performance permanent acrylic adhesive.Unparalleled smear/scratch resistance. Excellent durability and chemical resistance. Tear and water resistant..Excellent adhesion to a wide range of surfaces
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 6.8 cm |
| Label height | 16.5 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 12 |
| Labels per roll | 1100 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |