We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 3005516 printer label White Self-adhesive printer label
SKU
3005516
Login for pricing
Available for backorder
Z-Perform 1000T Thermal Transfer Uncoated Paper Label, 140 x 70mm, Permanent Adhesive, 76mm Core
| SKU | 3005516 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Label Roll, Zebra, Material: Normal Paper, Z-Perform 1000T, Coating: No, Adhesive: Normal, Width: 139.7 mm, Height: 69.85 mm, Diameter: 200 mm, Core Diameter: 76 mm, labels per Roll: 1250 Labels, Demarcation: Gap, Perforation: No, Colour: White, Rec. Ribbon: 02300BK15645
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 14 cm |
| Label height | 7 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 24 |
| Labels per roll | 1250 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |