We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Videk USB 3.0 High Speed A to B Cable 0.5Mtr
SKU
2585A-0.5
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 2585A-0.5 |
| EAN | 5037374365621 |
| Manufacturer | Videk |
| Availability | Out of Stock |
The new SuperSpeed USB 3.0 cables give raw throughput of 4 Gbits. The cables contain two wires for power and ground, two wires for non-SuperSpeed data and four wires for SuperSpeed mode. They are supplied fully moulded format in the following listed lengths. Key Features - New SuperSpeed USB cables up to 10 x faster than standard USB 2.0 - Manufactured in listed lengths using UL20276 USB 3.0 cable - 28AWG x 1 Pair with drain/aluminium/mylar, 1x 28AWG Pair, 2 Cores 28AWG - Backwards compatible, however, for USB 3.0 speed total USB 3.0 system required
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 0.5 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 0.5 m |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |