MST14DP123HD
Login for pricing
StarTech.com 3-Port MST Hub - DisplayPort to 3x HDMI, Triple 4K 60Hz Monitors, DP 1.4 Multi-Monitor Video Adapter, 1ft (30cm) Built-in Cable, USB Powered, Windows Only (MST14DP123HD)
  • MULTI-MONITOR CONFIGURATION: DisplayPort to Triple-HDMI MST Hub drives up to three 4K 60Hz displays from a DP 1.4 host with DSC; USB Powered; Supports HDR and 7.1ch HDMI Audio; HDCP 2.2; Backwards compatible with DP 1.2 hosts at lower resolutions
  • HARDWARE COMPATIBILITY: Windows computers with discrete GPUs or 12th gen and up Intel Processors featuring DP 1.4 with DSC support up to three 4K 60Hz monitors; See resolution chart for a list of other supported display configurations
More Information
Connector 2 gender Female connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 3 x HDMI
Connector 1 DisplayPort
SKU MST14DP123HD
EAN 0065030897631
Manufacturer StarTech.com
Availability Out of Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
Drive Triple 4K 60Hz Displays with HDR
Host Connection
Maximum Resolution Output 1
Maximum Resolution Output 2
Maximum Resolution Output 3
Example Host Processor/Graphics
DisplayPort 1.4 with DSC
4K 60Hz
4K 60Hz
4K 60Hz
Intel 12th Gen Processors & Later
Dedicated AMD & Nvidia GPU's that support DSC
4K 60Hz
4K 60Hz
N/A
Intel 11 th Gen with DSC
DisplayPort 1.4
4K 30Hz
4K 30Hz
4K 30Hz
Intel 10 th Gen (Ice Lake Only)
Intel 11th Gen Processors & Later
Dedicated AMD and Nvidia GPU's that support DP 1.4
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
1080p
Intel 8 th - 10th Gen Processors & Later
Multitasking Made Easy
Configure the triple-HDMI displays in extended or mirrored mode. Create a high-performance workstation by adding three independent 4K 60Hz displays. This empowers increased multi-tasking across your organization, resulting in increased productivity.
Driverless for Rapid Deployment and Seamless User Setup Experience
This MST Hub achieves maximum performance with Windows desktops featuring Intel 12th generation (and later) processors, or dedicated graphics cards with DisplayPort 1.4 output ports and DSC support. Plug-and-play installation with no drivers or software required. The 12in (30cm) built-in DisplayPort cable provides options for flexible installation configurations, reducing the amount of strain on the port and connector. Additionally, this triple-monitor splitter is USB Powered and includes a 20inch (50cm) USB Micro-B power cable.
The StarTech.com Advantage
Features
ChipsetVMM5310, IT6563FN
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
Product colourGrey
Cable length0.3 m
Connector 1DisplayPort
Connector 23 x HDMI
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderFemale
Maximum resolution4096 x 2160 pixels
Maximum refresh rate60 Hz
Supported audio channels7.1
Power sourceUSB
Refresh rate at maximum resolution60 Hz
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Other features
Width43 mm
Height14 mm
Depth105 mm
MaterialPlastic
Weight & dimensions
Width43 mm
Height14 mm
Depth105 mm
Weight71 g
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight115 g
Packaging data
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight115 g
Logistics data
Master (outer) case width440 mm
Master (outer) case length473 mm
Master (outer) case height331 mm