We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RØDE WS14 microphone part/accessory
SKU
WS14
- Deluxe pop filter purpose-built for PodMic and PodMic USB
- Low profile design for a discreet on-camera presence
- High-density foam construction with supporting ribs to maintain shape
- Available in a range of colours, including orange, purple, green, blue, red, pink, black and white
| SKU | WS14 |
|---|---|
| Manufacturer | RØDE |
| Availability | Out of Stock |
The WS14 is a deluxe pop filter purpose-built to minimise plosives when used in conjunction with your PodMic or PodMic USB, helping you capture crystal-clear audio for your content. It features a low-profile design to remain discreet on camera and is constructed from high-density foam with supporting ribs to ensure it maintains its shape. Available in a range of colours, including orange, purple, green, blue, red, pink, black and white.
Make Your Mic Your Own
The WS14 is available in a wide range of striking colours, so you can add a vibrant flourish to your setup and truly make your mic your own. Choose from orange, purple, green, blue, red, pink and white, or opt for the timeless black for that classic, understated aesthetic.
Make Your Mic Your Own
The WS14 is available in a wide range of striking colours, so you can add a vibrant flourish to your setup and truly make your mic your own. Choose from orange, purple, green, blue, red, pink and white, or opt for the timeless black for that classic, understated aesthetic.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Microphone windshield |
| Material | Foam |
| Quantity | 1 |
| Product colour | Black |
| Compatibility | PodMic, PodMic USB |
| Brand compatibility | Rode |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 7.2 cm |
| Length | 122 mm |
| Weight | 34 g |
| Technical details | |
| Material | Foam |
| Quantity | 1 |
| Product colour | Black |
| Compatibility | PodMic, PodMic USB |