We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Raritan LX II KVM switch Rack mounting Black
SKU
DLX2-116-LED-UK
Login for pricing
1 User, 16 Ports, 256 Managed Servers (Cascaded), 1920 x 1080@60Hz (VGA) Video Resolution, UK
- Economical, reliable and secure remote access and management
- Anytime/anywhere, Java-free, browser-based remote access
- Manage and maintain equipment without travel
- Remote software installation, booting and diagnostics
- Multi-vendor support for diverse computer and network devices
| SKU | DLX2-116-LED-UK |
|---|---|
| Manufacturer | Raritan |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Designed for small to midsize businesses (SMBs), Raritan’s economical Dominion® LX II enables IT, data center, lab, and network administrators to remotely manage computer and serial devices to maximize uptime, avoid travel and quickly resolve issues.
These second-generation KVM-over-IP switches (and integrated switch / LCD drawer models) give one/two remote users and one local user, Java-free, BIOS-level access and control of 8 or 16 servers. Optional management of 2 to 8 serial devices is also available. Standard productivity features such as virtual media, absolute mouse synchronization, directory server authentication, and PC Share are all included.
Java-free, BIOS-Level IP Access
Productive, Java-free, BIOS-level, IP access and control of PC’s, servers and serial devices over LAN, WAN, or Internet to troubleshoot, reconfigure, and reboot servers remotely.
Productive HD Remote Access
Access applications on remote servers up to 1920x1080 and 1920x1200 HD video resolution, with a standard 15 frames-per-second KVM-over-IP performance.
Multi-Platform, Multi-Vendor Access
Administer a wide range of servers, PCs and laptops with VGA, DVI, HDMI, USB-C, DisplayPort, USB, and PS/2 interfaces. Manage 2 to 8 networking or serial devices via Dominion Serial Access Modules (DSAM).
Combination Switch / LCD Drawer
Three combination LX II KVM switch and T1700-LED LCD drawer models provide at-the-rack and remote, IP-based management in a 1U integrated unit. Available 2Q 2020.
Optional Serial Access
Manage 2, 4, 6, or 8 serial devices with Dominion Serial Access Modules (DSAM). Gain full-featured, Java-free serial access with auto DTE/DCE — no rollover cables!
Virtual Media
Use virtual media for remote tasks: software installation, remote booting and diagnostics for productive anytime/anywhere remote management.
Combination Switch / LCD Drawer
Three combination LX II KVM switch and T1700-LED LCD drawer models provide at-the-rack and remote, IP-based management in a 1U integrated unit.
Strong Security
Utilizes strong TLS, password settings, password retry lockout, and the Advanced Encryption Standard (AES). It also integrates with Active Directory®, LDAP or RADIUS.
Apple iPhone/iPad
Get convenient BIOS-level access and control of PC’s and servers via Apple iPhones and iPads using the Java-free, HTML5-based HTML KVM Client.
Absolute Mouse Synch
Absolute Mouse Synchronization provides perfect synchronization without changing server mouse settings - the ultimate in plug and play!
At-the-Rack Access
The LX II local port provides fast, at-the-rack access via VGA & USB. The productive, browser-based user interface is common with the remote UI, with all administrative features.
These second-generation KVM-over-IP switches (and integrated switch / LCD drawer models) give one/two remote users and one local user, Java-free, BIOS-level access and control of 8 or 16 servers. Optional management of 2 to 8 serial devices is also available. Standard productivity features such as virtual media, absolute mouse synchronization, directory server authentication, and PC Share are all included.
Java-free, BIOS-Level IP Access
Productive, Java-free, BIOS-level, IP access and control of PC’s, servers and serial devices over LAN, WAN, or Internet to troubleshoot, reconfigure, and reboot servers remotely.
Productive HD Remote Access
Access applications on remote servers up to 1920x1080 and 1920x1200 HD video resolution, with a standard 15 frames-per-second KVM-over-IP performance.
Multi-Platform, Multi-Vendor Access
Administer a wide range of servers, PCs and laptops with VGA, DVI, HDMI, USB-C, DisplayPort, USB, and PS/2 interfaces. Manage 2 to 8 networking or serial devices via Dominion Serial Access Modules (DSAM).
Combination Switch / LCD Drawer
Three combination LX II KVM switch and T1700-LED LCD drawer models provide at-the-rack and remote, IP-based management in a 1U integrated unit. Available 2Q 2020.
Optional Serial Access
Manage 2, 4, 6, or 8 serial devices with Dominion Serial Access Modules (DSAM). Gain full-featured, Java-free serial access with auto DTE/DCE — no rollover cables!
Virtual Media
Use virtual media for remote tasks: software installation, remote booting and diagnostics for productive anytime/anywhere remote management.
Combination Switch / LCD Drawer
Three combination LX II KVM switch and T1700-LED LCD drawer models provide at-the-rack and remote, IP-based management in a 1U integrated unit.
Strong Security
Utilizes strong TLS, password settings, password retry lockout, and the Advanced Encryption Standard (AES). It also integrates with Active Directory®, LDAP or RADIUS.
Apple iPhone/iPad
Get convenient BIOS-level access and control of PC’s and servers via Apple iPhones and iPads using the Java-free, HTML5-based HTML KVM Client.
Absolute Mouse Synch
Absolute Mouse Synchronization provides perfect synchronization without changing server mouse settings - the ultimate in plug and play!
At-the-Rack Access
The LX II local port provides fast, at-the-rack access via VGA & USB. The productive, browser-based user interface is common with the remote UI, with all administrative features.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console USB ports quantity | 2 |
| Console ports | USB A |
| Serial ports quantity | 1 |
| Serial port type | DE-9 (DB-9) |
| Number of computers controlled | 16 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | VGA |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, AES, TLS |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| HD type | Full HD |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of users | 1 user(s) |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, AES, TLS |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Number of users | 1 user(s) |
| LED indicators | Yes |
| Cascadable | Yes |
| Design | |
| Keyboard language | UK English |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cascadable | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Display | |
|---|---|
| Built-in display | Yes |
| Display | LED |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Power | |
| Input current | 1.5 A |
| Output current | 5.42 A |
| Output voltage | 12 V |
| Power source | AC |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Video | |
| HD type | Full HD |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Security | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, AES, TLS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 481 mm |
| Depth | 571 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 12 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |