We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rapid Hole Punch Supreme HDC150 Heavy Duty, 2-hole 150 sheets
SKU
23000600
- Punches up to 150 sheets of paper (80 gsm)
- Power saving and razor sharp hollow punching
- Replaceable Punching Discs (sold separately)
- Replaceable Punching Cutters (sold separately)
- Ergonomic easy grip rubber handle
- Centering Paper Guide
- Easy to empty confetti storage
| SKU | 23000600 |
|---|---|
| EAN | 7313460006004 |
| Manufacturer | Rapid |
| Availability | In Stock |
Hole punch with power reduction and ergonomic easy grip rubber handle.
| Features | |
|---|---|
| Format | A5 |
| Guide bar | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Hole diameter | 6 mm |
| Soft grip | Yes |
| Material | ABS synthetics, Metal |
| Punch holes quantity | 2 |
| Punch distance | 8 cm |
| Punch capacity | 150 sheets |
| Product colour | Red, Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 192 mm |
| Depth | 204 mm |
| Height | 387 mm |
| Weight | 3 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Material | ABS synthetics, Metal |
| Punch holes quantity | 2 |
| Punch distance | 8 cm |
| Punch capacity | 150 sheets |
| Colour | |
| Product colour | Red, Silver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |