Lenovo 40AW0065WW mobile device charger Universal Black AC Indoor
SKU
40AW0065WW
Login for pricing
65W USB-C AC Travel Adapter, 1.8 m, Black
  • Ultraportable, lightweight design perfect for frequent commutes and travel
  • Effortlessly refuel your USB-C laptop or device on the go with a single adaptor
More Information
Charger type Indoor
SKU 40AW0065WW
EAN 0194552822231
Manufacturer Lenovo
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
Streamline your life with a 65W USB-C AC Travel Adapter. Changing the way you travel for business or pleasure, the Lenovo 65W USB-C AC Travel Adapter eliminates the need for multiple chargers. Power your USB-C devices any time with 4 interchangeable plugs (US, EU, AU, UK) for 100V - 240V outlets at hotels, cafes, or airports. When you’re done, just pack the compact adapter in the included pouch, and you’re ready to adventure.
Performance
Plug and PlayYes
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
USB Type-C ports quantity1
USB Power Delivery revision3.0
Design
Plug and PlayYes
Product colourBlack
Cable length1.8 m
Power
Input current1.2 A
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50 - 60 Hz
Maximum output voltage20 V
Minimum output voltage5 V
Output voltage5,9,15,20 V
AC adapter power65 W
Technical details
Cables includedUSB Type-C
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Output voltage5,9,15,20 V
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code85044095
Compliance certificatesCE
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
Weight & dimensions
Width59.7 mm
Depth42.5 mm
Height30 mm
Weight117 g
Package width170 mm
Package depth133 mm
Package height70 mm
Package weight457 g
Packaging data
Included power plug typesAU, EU, UK, US
Cables includedUSB Type-C
Package width170 mm
Package depth133 mm
Package height70 mm
Package weight457 g
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%