Eaton 9PX2200IRT3UBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2.2 kVA 2200 W 8 AC outlet(s)
SKU
9PX2200IRT3UBS
Login for pricing
9PX UPS, 2200 VA, 2200 W, Input C20, Outputs 8 x C13 & 2 x C19, Rack/tower, 3U, with BS input cord
More Information
Output power capacity 2.2 kVA
Product colour Black,Silver
Output power 2200 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU 9PX2200IRT3UBS
EAN 3553340620218
Manufacturer Eaton
Availability Out of Stock
Power
Output power factor1
Input power factor0.99
Output power2200 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)276 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency93.5%
Power factor1
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)3%
Output power capacity2.2 kVA
Efficiency (ECO mode)98%
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC20 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Number of output phases1
Number of input phases1
Power protection featuresOverdischarge
Noise level40 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformSine
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power factor1
Input power factor0.99
Output power2200 W
Efficiency93.5%
Power factor1
Noise level40 dB
Efficiency (ECO mode)98%
Input frequency40/70 Hz
Battery
Number of batteries supported6
Battery voltage12 V
Battery capacity7 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at full load3 min
Automatic battery testYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack, Silver
CertificationIEC/EN 62040-1 UL 1778 IEC/EN 62040-2 cULus EAC
Cable length1.8 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 96%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesCE
Weight & dimensions
Weight25.5 kg
Width580 mm
Height230 mm
Depth770 mm