CH45EUWH7113
Login for pricing
re-charge Pro - EU Wall Charger 2x USB-C 45W - W
  • Made with 100% GRS certified recycled and 100% recyclable plastic
  • Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge that won’t overheat.
  • Charge up to 2 devices at once with this dual port 2 x 45W USB-C fast charging up to 50% in 30 minutes wall charger
  • Optimised for Laptop, Tablet, Smartphones and other compatible devices
  • Compact design ideal for home, office, or traveling.
More Information
Charger type Indoor
SKU CH45EUWH7113
EAN 5711428071132
Manufacturer Dbramante1928
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Small form factor
Small form factor
• Smaller form factor, without compromising performance.
• Less plastic, less packaging, less freight, leading to less emissions.
made using 100% recycled plastic
• Plastic = 100% recycled plastic
• Each production has its own GRS transaction certification.
• Made using green energy
Designed to be recycled. 99.9% recyclable.
• Durable and robust.
• Designed from the inside-out to ensure complete seperation when recycled.
• 99.9% re-use of elements during the recycling process.
Circular economy
Circular economy
• Using recycled materials from waste rather than exhausting natural resources.
• A 98% emissions reduction vs. mining extraction.
easily fits to any environment at home or when you’re out and about.
Performance
Plug and PlayYes
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
CertificationCE, FCC, RoHS
USB Type-C ports quantity2
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Design
Plug and PlayYes
Product colourWhite
Housing materialPlastic
Power
Port 1 output current3 A
Input current3 A
Maximum power45 W
Input voltage110 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Output current (5V)3 A
Output current (9V)3 A
Output current (12V)3 A
Port 1 output power45 W
Output current (15V)3 A
Output current (20V)2.25 A