We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cygnett CY4014TEKVI tablet case 27.9 cm (11") Flip case Green
SKU
CY4014TEKVI
Login for pricing
Slimline Protective Case for iPad Air 11 (M2 6th Gen) iPad Air 10.9 (Gen 4-5) iPad Pro 11 (Gen 1-5) Case - Emerald
- 360-degree protection
- Stand with multiple viewing angles
- Magnetic close tab
- Slim light-weight design
| SKU | CY4014TEKVI |
|---|---|
| EAN | 0848116034508 |
| Manufacturer | Cygnett |
| Availability | Out of Stock |
The TekView Case has everything you need to protect your iPad and enhance its functionality, including built-in storage for your Apple Pencil. Combining hard-wearing fabric exterior, with a soft interior, your iPad is provided with excellent all-round protection. The functional design of TekView allows you to easily turn your case into a stand with three customisable views, so you can choose your perfect angle while working, presenting or streaming.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Flip case |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 11, iPad Air 10.9, iPad Pro 11 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Green |
| Features | |
| Case type | Flip case |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 11, iPad Air 10.9, iPad Pro 11 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Green |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
| Width | 255 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 340 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |