We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 10m VGA Monitor Extension Cable - Male to Female - Fully Wired
SKU
26-0100MF
- Connector 1: VGA Male (HD15M)
- Connector 2: VGA Female (HD15F)
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 10m
- Colour: Black
| SKU | 26-0100MF |
|---|---|
| EAN | 5035624020139 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Out of Stock |
Our male to female VGA cables are used to extend the distance of your existing VGA cable. The VGA cable carries high resolution video signals and is commonly used with legacy devices. Known for its reliability and versatility, it supports resolutions up to 1920×1080p (Full HD) depending on cable quality and device compatibility. Ideal for office setups, presentations, and extending displays, a VGA cable remains a trusted choice for connecting visual output devices in both personal and professional environments
| Features | |
|---|---|
| Ferrite bead | No |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Connector gender | Female/Female |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Molded cable boot | Yes |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 8 mm |
| Weight | 1.14 kg |
| Package weight | 6 g |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package weight | 6 g |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Height | 220 mm |
| Quantity per box | 10 pc(s) |
| Packaging content | |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per box | 10 pc(s) |