We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cloud Electronics CS-TB-4P speaker mount Ceiling Steel
SKU
CS-TB-4P
| SKU | CS-TB-4P |
|---|---|
| Manufacturer | Cloud Electronics |
| Availability | Out of Stock |
Made from 3mm Galvanised Steel, the ceiling speaker Tile Bridge is primarily used to support ceiling speakers in suspended ceiling tiles, with the tile bridge taking the weight of the speaker and not the ceiling tile. Can also be used as support or bracing in thin plasterboard ceilings.
For use with Clouds CS-C5, CS-C6, CS-C8 & CS-CSUB8 ceiling speakers.
For use with Clouds CS-C5, CS-C6, CS-C8 & CS-CSUB8 ceiling speakers.
| Features | |
|---|---|
| Placement | Ceiling |
| Product colour | Steel |
| Height (max) | 4 mm |
| Material | Steel |
| Compatibility | Clouds CS-C5, CS-C6, CS-C8 & CS-CSUB8 |
| Technical details | |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | Steel |
| Height (max) | 4 mm |
| Compatibility | Clouds CS-C5, CS-C6, CS-C8 & CS-CSUB8 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (max) | 4 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 356.6 mm |
| Material | |
| Material | Steel |