XT5-43ND9S/BEG
Login for pricing
356 mm/sec, 14 ips, 203 dpi, Up to 4,000 mm, 512 MB SDRAM, 512 MB Flash, TFT LCD, Easy Paper Loading
More Information
SKU XT5-43ND9S/BEG
EAN 8809794031489
Manufacturer Bixolon
Availability Out of Stock
Providing a consistent look and feel to BIXOLON's newer label printer lineups, the mid-tier Industrial class 4-inch (114mm) label printer supports UHF RFID print and encode capability. The XT5-40 series offers such key features as a USB Host, wireless; WLAN or MFi certified Bluetooth, 1Gigabit Ethernet, and print speeds up to 14 ips (356mm/sec). Choices of up to 600 dpi resolution for high definition output and 3.5 inch colour or 4.3 inch full-colour touch LCD display, plus easy in-field upgrades of media handling options – peel dispense and cutter, and factory-installed rewind configurations means that there is a choice for all your printing needs. Offering
Print quality
Maximum resolution300 x 300 DPI
Maximum printing width10.6 cm
Printing
Print speed254 mm/sec
Maximum printing width10.6 cm
Print technologyDirect thermal / Thermal transfer
Display
Display diagonal10.9 cm (4.3")
Colour displayYes
Backlight displayYes
DisplayLCD
Network
Ethernet LANYes
Memory
Internal memory512 MB
Flash memory512 MB
Paper handling
Ribbon width11 cm
Ribbon length450 m
Media thickness0.06 - 0.30 mm
Maximum roll diameter20.3 cm
Core diameter2.54 cm
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity2
Optional connectivitySerial (RS-232)
Connectivity technologyWired
Ethernet LANYes
USB portYes
Performance
Mobile operating systems supportedAndroid
Ribbon width11 cm
Ribbon length450 m
Internal memory512 MB
Flash memory512 MB
Page description languagesDPL, EPL, SLCS, ZPL II
Design
Display diagonal10.9 cm (4.3")
Colour displayYes
Backlight displayYes
DisplayLCD
Product colourBlack
Control typeTouch
Built-in displayYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Technical details
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Product colourBlack
EmulationsSLCS™, BPL-Z™ (ZPLII), BPL-E™ (EPL), BPL-D™ (DPL)
Sustainability certificatesENERGY STAR
Harmonized System (HS) code84433210
System requirements
Linux operating systems supportedYes
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)5 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width269 mm
Depth490 mm
Height324 mm