ATEN OL1000HV uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1000 W 8 AC outlet(s)
SKU
OL1000HV
Login for pricing
Professional Online UPS
  • High power factor charger up to 1000W capacity with very low ripple current when charging battery
More Information
Product colour Black
Output power 1000 W
Form factor Rackmount/Tower
UPS topology Double-conversion (Online)
SKU OL1000HV
EAN 4719264647963
Manufacturer ATEN
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
Power
Output voltage regulation1%
Output power factor1
Input power factor0.99
Output power1000 W
Input operation voltage (min)110 V
Input operation voltage (max)300 V
Maximum current4.8 A
Efficiency97%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Crest factor3:1
Charging current12 A
ECO modeYes
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC14 coupler, IEC 320
Power plugC13 coupler
Performance
WaveformSine
LED indicatorsYes
Noise level50 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformSine
Output voltage regulation1%
Output power factor1
Input power factor0.99
Output power1000 W
Maximum current4.8 A
Efficiency97%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level50 dB
Crest factor3:1
ECO modeYes
Input frequency40/70 Hz
Charging current12 A
Battery
Number of batteries supported2
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at half load10.1 min
Typical backup time at full load2.95 min
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Charging current12 A
Replacement battery cartridge1
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
Cooling typeActive
CertificationCE
Cable length1.8 m
Built-in fanYes
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Cooling
Cooling typeActive
Built-in fanYes
Weight & dimensions
Weight12.7 kg
Width880 mm
Height410 mm
Depth438 mm