SURT1000XLI
Login for pricing
Smart-UPS RT 1000VA, 230V, 6x IEC 60320 & 2x IEC Jumpers outlets
More Information
Output power capacity 1 kVA
Product colour Black
Output power 700 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU SURT1000XLI
EAN 0731304205418
Manufacturer APC
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime.
Power
Output frequency regulation50/60 Hz
Output power700 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)280 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating420 J
Efficiency89.1%
Emergency Power Off (EPO)O
Crest factor3:1
Output power capacity1 kVA
Performance
Audible alarm modesLow battery alarm, Overload alarm
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Auto-restartYes
LED indicatorsBattery replacement
Surge protectionYes
Noise level50 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
WaveformSine
Auto-restartYes
Output power700 W
Surge energy rating420 J
Efficiency89.1%
Surge protectionYes
Emergency Power Off (EPO)O
Noise level50 dB
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Ports & interfaces
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
SmartSlotYes
AC outlets quantity6 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
Number of output IEC jumpers2
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery capacity328 VAh
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load32 min
Typical backup time at full load13.8 min
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Package width630 mm
Package depth594 mm
Package height286 mm
Weight23 kg
Width85 mm
Package weight27.8 kg
Height432 mm
Depth483 mm
Packaging data
Cables includedRS-232
ManualYes
Software CDYes
Package width630 mm
Package depth594 mm
Package height286 mm
Package weight27.8 kg
Logistics data
Products per master (outer) case1 pc(s)
Products per pallet6 pc(s)
Certificates
Other features
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V