APC E3SUPS10K3IB1 uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 10 kVA 10000 W
SKU
E3SUPS10K3IB1
Login for pricing
10 kVA, 10 kW, 220-240V, 50/60Hz, 60 dB, IP20
More Information
Output power capacity 10 kVA
Product colour White
Output power 10000 W
Form factor Tower
SKU E3SUPS10K3IB1
EAN 0731304428138
Manufacturer APC
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
Easy to install fast
Quickly roll the compact and lightweight UPS into position.
ECO Mode
Easy Loop Test
Verifies UPS performance before you connect your load, without the need for a load bank.
Straightforward installation
Front-access servicing
Simplifies installation and UPS maintenance while minimizing space requirements.
Intuitive user interface
The intuitive graphical user interface allows for easy system configuration.
Replaceable dust filters
protect the UPS in harsh environments.
Optional SNMP Card
Wide Input Voltage Window
Saves your battery power for when you really need it - during power cuts!
Parallel capability
Multiple units can be placed in parallel to meet power capacity and redundancy requirements
Power
Input power factor0.99
Output power10000 W
Input operation voltage (min)304 V
Input operation voltage (max)477 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)5.5%
Input current Total Harmonic Distortion (THD)4%
Crest factor3:1
Output power capacity10 kVA
ECO modeYes
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Power protection featuresOverload
Noise level60 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
Input power factor0.99
Output power10000 W
Noise level60 dB
Crest factor3:1
ECO modeYes
Input frequency45/65 Hz
Battery
Battery voltage240 V
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Design
International Protection (IP) codeIP20
Form factorTower
Product colourWhite
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 1000.05 m
Non-operating altitude0 - 15240 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Package width563 mm
Package depth1014 mm
Package height1640 mm
Weight157 kg
Width380 mm
Height14000 mm
Depth907 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Package width563 mm
Package depth1014 mm
Package height1640 mm