APC BVS240XDPDR 24V DC UPS – 240Watt, 24V, 10A, DIN-Rail mounting, Power Module without battery
SKU
BVS240XDPDR
Login for pricing
BVS240XDPDR 24V DC UPS – 240Watt, 24V, 10A, DIN-Rail mounting, Power Module without battery
More Information
Output power capacity 0.24 kVA
Product colour Grey
Output power 240 W
SKU BVS240XDPDR
EAN 0731304436942
Manufacturer APC
Availability Out of Stock
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
View PDF
Protect
your investment and prevent data loss with the new 240Watt 24V DC DIN-rail mounted industrial UPS from Schneider Electric, which provides reliable surge protection and battery backup during power failures in an industrial environment.
This Schneider Electric Industrial UPS enables machine builders and system integrators to:
efficiently manage their automation equipment in the event of a power failure.
Separate battery
Why consider Schneider Electric Industrial UPS?
-Minimize downtime and protect investments
Key features
-24 DC input
Connect the right AC/DC or DC/DC power supply for your application.
-24 DC output
Designed to support industrial equipment such as PLCs, HMIs, industrial PCs that require a 24V DC power supply.
-Relay contactors
Shutdown and manage connected equipment via potential dry contacts.
-Expandable battery capacity
Extend runtime up to 4 batteries (XB005XPDR).
-On/Off button
Remotely turn the UPS on or off when needed.
-2-year warranty
Peace of mind with a 2-year warranty.
-LED indicators
Check the UPS status using LEDs that change from green to red when an event occurs.
Power
Output power240 W
Input operation voltage (min)21.6 V
Input operation voltage (max)28.6 V
Output operation voltage (min)24 V
Output operation voltage (max)24 V
Output power capacity0.24 kVA
Features
Output power240 W
Design
Product colourGrey
Technical details
Harmonized System (HS) code85078000
Weight & dimensions
Weight500 g
Width40 mm
Height119 mm
Depth129 mm