APC Back-UPS, 1050VA/600W Floor/Wall Mount, 230V, 8x UNEL outlets, USB Type A+C Port, User Replaceable Battery
SKU
BE1050G2-IT
Login for pricing
Back-UPS, 1050VA/600W Floor/Wall Mount, 230V, 8x UNEL outlets, USB Type A+C Port, User Replaceable Battery
More Information
Output power capacity 1.05 kVA
Product colour Black
Output power 600 W
Form factor Desktop
SKU BE1050G2-IT
EAN 0731304738299
Manufacturer APC
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
Power
Output power600 W
Input operation voltage (min)180 V
Input operation voltage (max)266 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)230 V
Surge energy rating310 J
Maximum current10 A
Efficiency80%
Output power capacity1.05 kVA
Performance
UPS topologyStandby (Offline)
WaveformStepwise
Response time6 ms
Surge protectionYes
Noise level45 dB
Features
UPS topologyStandby (Offline)
WaveformStepwise
Response time6 ms
Output power600 W
Surge energy rating310 J
Maximum current10 A
Efficiency80%
Surge protectionYes
Noise level45 dB
Input frequency47/63 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesCEE
USB port typeUSB Type A/USB Type-C
Battery
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologyLead-Acid
Battery recharge time6 h
Design
Form factorDesktop
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Non-operating altitude0 - 4572 m
Technical details
Warranty period2 year(s)
Weight & dimensions
Package width441 mm
Package depth186 mm
Package height190 mm
Weight4.6 kg
Width130 mm
Height120 mm
Depth365 mm
Packaging data
Package width441 mm
Package depth186 mm
Package height190 mm