We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief PNRIWUB TV mount Black
SKU
PNRIWUB
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | PNRIWUB |
| EAN | 8418721092372 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | In Stock |
The PNRIW is a dual in-wall swing arm from Chief.
Features:
- Ships fully assembled to save on installation time
- Easily installs into PAC501 to create an ultra low profile installation
- Extends over 22" (569 mm) for viewing from any angle
Features:
- Ships fully assembled to save on installation time
- Easily installs into PAC501 to create an ultra low profile installation
- Extends over 22" (569 mm) for viewing from any angle
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -2 - 2° |
| Swivel angle range | 76.5 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 16 mm |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Pivot | Yes |
| Screen size compatibility | 1066.8 - 1803.4 mm (42 - 71") |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Chief PNRIWUB TV mount Black
Login for pricing
|
Chief LCM2X1UP TV mount 139.7 cm (55&q...
Login for pricing
|
Popular
Chief LDS1U TV mount 177.8 cm (70"...
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung Stand for Flip (Interactive Di...
Login for pricing
|
New
Chief KITXWXSM1UP TV mount 3.05 m (120...
Login for pricing
|
Recommended
Neomounts WL55-875WH1 TV floor stand 5...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PNRIWUB
|
LCM2X1UP
|
LDS1U
|
STN-WM55RXEN
|
KITXWXSM1UP
|
WL55-875WH1
|
| Manufacturer |
Chief
|
Chief
|
Chief
|
Samsung
|
Chief
|
Neomounts
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Light grey
|
Black
|
White
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Desk
|
Floor
|
Wall
|
Wall
|





