We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief CMS048W projector mount accessory Extension column Aluminium White
SKU
CMS048W
Save installation time and maximize security with these fixed columns.
Features
- Aluminum extension column features easy installation and maximum strength
- Flow-through cable management with cable exit port
- Consists of 1.5" NPT column, threaded on both ends
- Use in combination with any Chief 1.5" NPT ceiling plate or other accessory
Features
- Aluminum extension column features easy installation and maximum strength
- Flow-through cable management with cable exit port
- Consists of 1.5" NPT column, threaded on both ends
- Use in combination with any Chief 1.5" NPT ceiling plate or other accessory
| Features | |
|---|---|
| Product type | Extension column |
| Maximum weight capacity | 226.8 kg |
| Product colour | White |
| Material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 48 mm |
| Depth | 48 mm |
| Height | 1219 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
You may also be interested in
| Product |
Chief CMS048W projector mount accessor...
Login for pricing
|
Popular
Chief Suspended Ceiling Kit White
Login for pricing
|
Bestseller
Epson Ceiling Pipe (700mm) - ELPFP14
Login for pricing
|
Hot Product
Chief CMS012018W projector mount acces...
Login for pricing
|
Recommended
Chief CMS009012W projector mount acces...
Login for pricing
|
New
Chief CMS009012 projector mount access...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CMS048W
|
CMS440
|
V12H003P14
|
CMS012018W
|
CMS009012W
|
CMS009012
|
| Manufacturer |
Chief
|
Chief
|
Epson
|
Chief
|
Chief
|
Chief
|
| Product type |
Extension column
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Threaded column
|
N/A
|





