We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rexel Choices A4 25mm PP Ring Binder
SKU
2115563
- Rexel Choices - Perfectly co-ordinated
- Easy sheet turning with the Standard 25mm 2 Round Ring mechanism
- High quality polypropylene inside and outside cover, made from 30% pre-consumer recycled foil
- Replaceable spine pocket labels for easy identification of content
- 190 A4 sheet capacity (80 gsm)
| SKU | 2115563 |
|---|---|
| EAN | 5028252580731 |
| Manufacturer | Rexel |
| Availability | Out of Stock |
Co-ordinate your workspace with the Rexel Choices range. High quality A4 Ring Binder for professional office users. With a Round Ring mechanism for easy turning of sheets.
| Features | |
|---|---|
| Type | Conventional file folder |
| Label holder | Yes |
| Media weight | 80 g/m² |
| Spine width | 4.2 cm |
| Maximum capacity | 190 sheets |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Format | A4 |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 252 mm |
| Width | 49 mm |
| Weight | 280 g |
| Height | 318 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Label holder | Yes |
| Spine width | 4.2 cm |
| Maximum capacity | 190 sheets |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Format | A4 |