We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pro-Gen ECL-6572-PG projector lamp 240 W UHE
SKU
ECL-6572-PG
| Brand compatibility | Benq |
|---|---|
| SKU | ECL-6572-PG |
| Manufacturer | Pro-Gen |
| Availability | Out of Stock |
Pro-Gen offers high-intensity and longlife light sources for projectors. These lamps are used in projectors which are used to present images, movies and data. The Pro-Gen portfolio comprises innovative high-pressure discharge lamps for professional data and video projection as well as the latest and extremely high-intensity XBO lamps for film projection. Pro-Gen can look back on a long tradition in this field. In close collaboration with the film industry, we optimize our lamps regularly with regard to brightness, intensity, service life and environmental compatibility.
| Lamps | |
|---|---|
| Bulb power | 240 W |
| Lamp type | UHE |
| Features | |
| OEM code | 5J.J7L05.001 |
| Manual | Yes |
| Input voltage | 110-220 V |
| Bulb manufacturer | OSRAM |
| Country of origin | Taiwan |
| Brand compatibility | Benq |
| Bulb power | 240 W |
| Lamp type | UHE |
| Compatibility | W1070, W1080ST |
| Replacement for | ECL-6572 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Benq |
| Compatibility | W1070, W1080ST |
| Package type | Box |
| OEM code | 5J.J7L05.001 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package type | Box |