We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pro-Gen ECL-4959-PG projector lamp 230 W
SKU
ECL-4959-PG
| Brand compatibility | NEC |
|---|---|
| SKU | ECL-4959-PG |
| Manufacturer | Pro-Gen |
| Availability | Out of Stock |
Pro-Gen offers high-intensity and longlife light sources for projectors. These lamps are used in projectors which are used to present images, movies and data. The Pro-Gen portfolio comprises innovative high-pressure discharge lamps for professional data and video projection as well as the latest and extremely high-intensity XBO lamps for film projection. Pro-Gen can look back on a long tradition in this field. In close collaboration with the film industry, we optimize our lamps regularly with regard to brightness, intensity, service life and environmental compatibility.
| Lamps | |
|---|---|
| Bulb power | 230 W |
| Features | |
| OEM code | ECL-4959 |
| Manual | Yes |
| Input voltage | 110-220 V |
| Bulb manufacturer | Philips |
| Country of origin | Taiwan |
| Brand compatibility | NEC |
| Bulb power | 230 W |
| Compatibility | NP19LP 60003129 |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | NEC |
| Compatibility | NP19LP 60003129 |
| Package type | Box |
| OEM code | ECL-4959 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package type | Box |