We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 100GbE QSFP28 SR4 100m Transceiver
SKU
Q2F19A
| Interface type | QSFP28 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | Q2F19A |
| EAN | 4549821107537 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | MPO |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP28 |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | SR4 |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | MPO |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP28 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 72.7 mm |
| Depth | 8.5 mm |
| Height | 18.4 mm |
| Weight | 36.3 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |