We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU1096 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU1096
| SKU | RBSKU1096 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
This iPhone 5s battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 5s battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required. Includes bonding adhesive
This iPhone 5s battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 5s battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required. Includes bonding adhesive
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 5s |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1560 mAh |
| Battery voltage | 3.8 V |
| Battery capacity | 5.93 Wh |
| Removable | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 5s |
| Compliance certificates | RoHS, CE, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1560 mAh |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
ReplaceBase RBSKU1096 mobile phone spa...
Login for pricing
|
Popular
2-Power MBI0187B mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
Hot Product
2-Power MBI0002A mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spa...
Login for pricing
|
Bestseller
ReplaceBase RBSKU7220 mobile phone spa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU1096
|
MBI0187B
|
MBI0002A
|
RBSKU6280
|
RBSKU7220
|
RBSKU7221
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|





