We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Bulk - eco-shield - Galaxy S26+ - Black Edge
SKU
ESEDCL004415
| SKU | ESEDCL004415 |
|---|---|
| EAN | 5711428044150 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Tired of broken screen protectors? eco-shield is an unbreakable screen protector made from recycled materials (rPET) & 100% recyclable without compromising on protection and quality! This easy application screen protector reacts like your phone's own screen and fits perfectly on your device. Incredibly slim at just 0.4mm, you’ll hardly notice the ultra-tough layer of protection. Combine it with a recycled phone case for sustainable 360-degree protection.
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26+ |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Features | |
| Protector type | Privacy screen protector |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Durable screen protection | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26+ |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Performance | |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 0.4 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Thickness | 0.4 mm |
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 Bulk - eco-shield - Gala...
Login for pricing
|
Popular
PanzerGlass ® Screen Protector iPad 10...
Login for pricing
|
Hot Product
PanzerGlass ® Screen Protector iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
PanzerGlass ® Privacy Screen Protector...
Login for pricing
|
PanzerGlass ® Screen Protector iPhone...
Login for pricing
|
Recommended
PanzerGlass ® Privacy Screen Protector...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ESEDCL004415
|
2673
|
2679
|
P2679
|
2710
|
P2694
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
PANZERGLASS
|
PANZERGLASS
|
PANZERGLASS
|
PANZERGLASS
|
PANZERGLASS
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|





